Akceptacja daje siłę

akceptacja

Akceptacja – raz jeszcze o zmianach

Ostatnie tygodnie u mnie, to jak co roku o tej porze czas intensywnych zmian wewnętrznych. Rok w rok, pierwszy kwartał upływa mi pod znakiem poznawania starych, nieprzydatnych już konstrukcji i przekonań, a następnie odrzucania ich i zwracania się w kierunku osobistej wolności. Z każdym kolejnym rokiem jest coraz łatwiej, nabieram coraz większej wprawy w rozpoznawaniu tego, co przyjąłem już za pewnik, zbiorów zasad, które przyjąłem nie do końca dla własnego dobra. Wszystko się rewiduje. To czas, w którym prowadzę walkę ze sobą, chociaż dobrze wiem, że na końcu rzucę to wszystko w cholerę, ale zamiast pojechać w Bieszczady, siądę na spokojnie w fotelu i zacznę akceptować po kolei wszystko, co mnie gryzie.

Akceptacja co roku pokazuje mi nowe oblicze. Poznawanie siebie przypomina rozpakowywanie bardzo nadpakowanego prezentu. Każda kolejna warstwa jest coraz piękniejsza, myślę że to już to, to już mój największy skarb. Przez rok noszę ze sobą ten ‘prezent’ myśląc, że jest to klejnot mojej duszy, a opakowanie się zużywa, wyciera, gniecie. Na koniec roku czuję żal. Mam przed sobą obraz nędzy i rozpaczy. To, co tak ceniłem i tak uwielbiałem – zniszczyło się, zestarzało, nie spełnia już swojej funkcji. A przecież miało działać, przecież miało mnie zachwycać do końca życia. Przechodzę pięć faz aż docieram do akceptacji, a wtedy wierzchnia warstwa przedziera się i ukazuje mi nową, lśniącą i zachwycającą warstwę.

Ale to zrozumienie przyszło do mnie dopiero w tym roku, wcześniej nie byłem świadomy tego, że postrzegam swoje przemiany jako ukończone i ostateczne, co doprowadza do tych skrajnych emocji. Zrozumiałem, że panta rei – wszystko płynie. Wszystko się zmienia. I jest to cykliczna zmiana. Co roku o tej samej porze boleję nad zmianami jakich dokonałem rok temu, bo dziś nie mają one już zastosowania. Następnie złoszczę się, próbuję się wycofać, zmusić, aż w końcu kiedy brakuje mi już psychicznej siły do walki ze sobą nadchodzi moment, w którym mówię sobie: mam to gdzieś. Przyznaję się do wszystkiego, co chciałem wyprzeć, bo zrobiłem już wszystko, by się tego pozbyć i nic nie zadziałało. Nie mam już innego wyjścia jak tylko zaakceptować to wszystko i się tym więcej nie przejmować.

I to jest właściwe działanie. Czy muszę się przy tym wściekać i stresować? Pewnie tak, mimo całego zrozumienia co się ze mną dzieje, bo jestem osobą bardzo zmotywowaną i afirmatywną, której głównym mottem w życiu jest: Wszystko jest możliwe. A więc z natury bardzo ciężko mi skapitulować – tym właśnie wydaje mi się akceptacja zanim jej dokonam. Zrozumienie tego procesu zaoszczędzi mi jednak poczucia winy i pozwoli zbudować stabilniejsze poczucie wartości.

akceptacja

Akceptacja z dwóch stron

Bardzo często boimy się, że akceptacja sytuacji w jakiej się znajdujemy oznacza poddanie się. Słowo to może kojarzyć się nam w takim momencie z porażką, z upadkiem na kolana i przyznaniem, że jesteśmy słabi i nic nie warci. Lub jak ja to postrzegam ze strony wypierającej, nieakceptującej – to kapitulacja. Może oznaczać dla nas zgodę na coś, z czym walczymy tak usilnie.

Walka o coś, na czym nam zależy nie jest niesłuszna. Jeśli czegoś bardzo pragniemy, z głębi duszy, to powinniśmy po to sięgnąć. Bo warto. Jednak dobrze byłoby się zastanowić czy nie pragniemy „wbrew” sobie – pozbawić się jakiejś cechy, postawić sobie rygorystyczne warunki szczęśliwości i samozadowolenia. Często walczymy ze sobą – a nie powinniśmy, jeśli zależy nam na szczęściu.

Czy to oznacza, że jeśli nieakceptujemy swojej tuszy, to nie powinniśmy walczyć o lepszy wygląd? Cóż, to zależy – od tego, co jest dla nas ważniejsze i da nam więcej szczęścia. Ja chcę mieć piękne ciało, ale nie za wszelką cenę – a na pewno nie za cenę swojego szczęścia. Lubię się ruszać, nie przepadam za słodyczami – to mi sporo ułatwia. Mam tylko jedną rzecz do pokonania – swoją niechęć do ćwiczeń, bo to nudne. Czy mam się do nich zmusić?

Nie. U mnie walka o piękne ciało oznacza zaakceptowanie tego, że zwykłe ćwiczenia nie są dla mnie i muszę znaleźć takie, które mnie zachwycą. (Konkretnie takie, które nie wymagają leżenia, balansowania na jednej nodze czy truchtania w domu na przemian z padaniem na płask – bo tych nie lubię szczególnie).

Dla kogoś innego możliwe, że  kluczowa będzie akceptacja pogarszającego się zdrowia by zrzucić conieco. A jeszcze dla innych osób po prostu akceptacja ciała jakie posiadają i nie przejmowanie się nim. Nie każdy musi być szczupły, chociaż mass media zdecydowanie próbują nas takim przekonaniem nakarmić.

akceptacja

Akceptacja z drugiej strony

Ostatnio napisałem na moim fanpage’u wpis o swojej tożsamości płciowej ( link ). Coś, co po cichu odkrywałem przez ostatnie pół roku musiało wreszcie wyjść. Wcześniej, zanim zdecydowałem się wstawić zdjęcia na Instagrama (pierwszy objaw coming out’u), walczyłem ze sobą. Czułem się ograniczony – nie pozwalałem sobie pokazać swojej drugiej natury, chociaż w domu ją celebrowałem. Mówiłem sobie, że nie mogę, bo to dziwnie wygląda, bo będzie hejt, bo ktoś mi zabroni. Cóż, napisane brzmi kompletnie bez sensu, bo kiedy nawet spotykam takie sytuacje na swojej drodze życiowej, to albo ich nie zauważam (i reagują moi znajomi! Dziękuję <3), albo spływają po mnie. Jednak kiedy wizja takich zdarzeń pochodzi z mojego wnętrza, wprost z wypartej części mojej osobowości… Cóż, struggle is real.

Kiedy już przekroczyłem granicę „poddaństwa wobec sytuacji” zobaczyłem całą sytuację zupełnie inaczej. Nagle zrozumiałem, że inny, dziwny przemienia się w wyjątkowy, oryginalny, niepowtarzalny. Słowo „mój” nabrało miękkości i uczucia, a wcześniej straszyło niedowartościowaniem. Kiedy już przekroczymy tą granicę, pojawia się uczucie miłości do samego siebie. Nie uwielbienia, egocentryzmu – co zawsze jest podszyte jakimś lękiem i wyparciem części siebie, brakiem akceptacji. Uczucie jakbym owinął się miękkim szlafrokiem w ulubionym fotelu, zarzucił jego ciepły kaptur na głowę i razem z kotem, książką i kubkiem kakao celebrował chwilę niczym niezmąconego spokoju. Raj na ziemi.

Akceptacja – podsumowanie przemyślenia

Akceptacja jest wyrażeniem miłości. Oznacza pozwolenie na wolność, na zmienność, na dziwność. Pozwala rozluźnić dłonie kurczowo zaciśnięte na szorstkiej linie przyczepionej do ściany, którą chcemy przesunąć. Odpuścić bezcelowe działania, które tylko nas obciążają psychicznie, stresują, ograniczają, ranią. Na akceptacji można zbudować pewność siebie, poczucie wartości, a w konsekwencji szczęśliwe życie.

Nie powiem, że wystarczy odpuścić. To nie jest przecież takie łatwe do wykonania, kiedy całe życie się szarpało za tą linę. Ale jest za to proste –nieskomplikowane w swoim schemacie. I jak większość rzeczy, które nie wymagają kombinacji, jest to bardzo skuteczne.

A co do mnie… Akceptacja tego, że jestem androgeniczną płcią dała mi wiele siły, motywacji i rozbudziła we mnie pasję do życia samego w sobie, której ostatnio mi brakowało. Moja bestia uwolniona przemieniła się w powód do dumy. Uczucie wdzięczności za ten stan daje mi niesamowitą inspirację.

Wiem i mam nadzieję, że wy też wiecie lub niedługo się dowiecie, że akceptacja nigdy nie jest wyrażeniem swojej słabości. Akceptacja nigdy nie osłabia.

To wyraz siły i daje nam siłę.

A ci, którzy twierdzą, że jednak jest to słabość, najwyraźniej nie poznali tego oszałamiającego pozytywnego uczucia. I wolności.

Możecie pisać na mój adres mailowy – listyczytelnikow@wujeklucyfer.pl

Możecie także wejść w moje social media:

Facebook | Instagram | Snapchat: @wujek.lucyfer | Szatany Internetu 2.0 

Lucy.fer

akceptacja