(nie) pewność siebie

pewność siebie

Nie mamy pojęcia

To nie jest tak, że już od urodzenia jesteśmy pewni wszystkiego. Nie jest tak, że znamy siebie samych na wylot i na tej podstawie stajemy się pewni siebie, odważni, czujemy się wartościowymi ludźmi. A kiedy jesteśmy nieśmiali, niepewni i pełni wątpliwości to dzieje się tak dlatego, że my właśnie w drodze wyjątku nie dostaliśmy tej wiedzy od życia.

Każdy z nas, bez żadnego wyjątku, poznaje siebie przez całe życie. Niektórzy mają w tym łatwość ze względu na warunki, inni robią to intuicyjnie, jeszcze inni potrzebują porządnego bodźca, a po drodze wszyscy mylimy się milion razy na milion sposobów. Pewne fakty o nas odkształcają się i zmieniają w czasie – nie dotyczy to tylko naszego wyglądu i starzenia się, ale także charakteru. Mówi się, że on sam się nigdy nie zmienia i próżno tego oczekiwać lub podejmować próby udawania, że mamy inną osobowość niż mamy. Jednak ja mam na myśli tutaj nasze osobiste postrzeganie samych siebie. Ono zdecydowanie zmienia się w czasie.

pewność siebie

Nasza relacja ze światem

Na naszą samoocenę wpływają różne czynniki – od uwarunkowań w czasie dorastania aż po aktualne wydarzenia w naszym życiu. Na przykład:

Jeśli byłeś nieśmiałym dzieckiem, pozwalałeś mówić innym, jaki jesteś i wierzyłeś im. Nie kwestionowałeś niczego i kiedy mówili, że jesteś przemądrzały i protekcjonalny, to właśnie tak na siebie patrzyłeś. Tymczasem może się okazać, już w dorosłym życiu, że nie jesteś ani taki, ani taki. Być może jesteś entuzjastycznie nastawiony do życia i postrzegasz wszystko w prosty sposób (co może być postrzegane jako protekcjonalizm: on mówi, że to takie proste i przyjemne, bo chce nam pokazać, że jest lepszy!), a w dodatku masz szósty zmysł i intuicyjnie wiesz, co jest słusznym rozwiązaniem, a co się nie sprawdzi (wie tyle samo albo mniej niż my, a jest o wiele bardziej pewny tego, co wie i nie wstydzi się tego mówić! Pewnie czuje się lepszy od nas!)

Ja sam w dzieciństwie byłem pewny siebie i entuzjastyczny. Nie obchodziło mnie, że inni odbierają mnie inaczej i nie rozumieją. Zawsze dobrze się bawiłem we własnym towarzystwie, zupełnie nie potrzebując do tego nikogo więcej. Oczywiście dzieciom wydawało się to dziwne – cóż, było kilka nieśmiałych sztuk, które chowały się po kątach, ale ja nie byłem jedną z nich. A mimo swojego entuzjazmu i aktywności, nie byłem też towarzyski. I to tworzyło dysonans, przez który prawdopodobnie inne dzieci czuły się zagrożone.

Z czasem to się zmieniło, bo uznałem opinię innych o mnie samym za prawdę. Postrzegałem siebie jako dziwaka, starałem się stać normalny. Potem się zbuntowałem przeciwko opiniom, wpadając tym samym w drugą skrajność. Aż w końcu, całkiem niedawno, zrozumiałem że ja wiem najlepiej jaki jestem i co dla mnie jest dobre. I że nawet jeśli jest to wiedza śladowa, to jest ona dużo bardziej trafna niż opinia innych. Ja i moja mama znamy się od urodzenia. I mimo że moja świadomość sięga 2-3 roku życia, a ona zna mnie od pierwszego oddechu – ja rozumiem siebie lepiej niż ona mnie. Posiadam nad nią zasadniczą przewagę – siedzę w środku.

pewność siebie

Siedzimy w środku

I właśnie to trzeba zrozumieć. Siedzimy w środku, jesteśmy pilotami naszego życia poprzez nasz specyficzny sprzęt jakim jest nasze ciało, nasz umysł, nasz charakter. Nie zawsze ten sprzęt jest dostosowany do warunków czy nawet sam do siebie (jak w przypadku transpłciowości, gdzie część umysłowo-duszowa jest nie do końca kompatybilna z ciałem). Jednak warto zaakceptować sytuację w jakiej się znajdujemy i wykorzystać to, co mamy najlepiej jak się tylko da. Niech inni myślą o nas co im się podoba myśleć – a my naprawdę zaangażujmy się w nasze życie, przedefiniowując nasze cechy charakteru.

Ludzie postrzegają mnie często jako osobę niezdecydowaną, protekcjonalną, wymądrzającą się, żeby nie wspomnieć o tym, że postrzegając mnie stereotypowo dają mi łatkę chorego psychicznie. Czy ja uważam się za takiego? Nie, w sumie nie. Od środka wygląda to tak:

Nie jestem niezdecydowany – uzupełniam swoje informacje, analizuję dokładnie te zmiany i dostosowuję się do nich czyli jestem elastyczny i adaptacyjny, co jest jedną z oznak inteligencji. Wychodzę z założenia, że kurczowe trzymanie się niesprawdzających się rozwiązań tylko po to, żeby nie wyglądać na niezdecydowanego czy humorzastego jest do bani. Zależy mi na osiąganiu celów, nie na tym, co inni pomyślą jeśli znów zmienię zdanie kiedy dojdą do mnie nowe informacje. I jednocześnie nigdy nie zmieniam zdania w krótkich okresach czasu – zdarza mi się to tylko w dłuższych okresach jak dwa lata.

Nie jestem protekcjonalny (traktujący innych z wyższością i pobłażliwą przychylnością; ) – jestem entuzjastyczny i przyzwyczajony do wyzwań (myślę, że dlatego, że uprawiam różne sporty od dziecka, a to mocno wpływa na postrzeganie rzeczywistości). Świat nie wydaje mi się skomplikowany – ludzie wydają mi się komplikować wszystko, z niejasnych dla mnie przyczyn. Kiedy mówię, że coś jest proste – dokładnie to myślę. Nie myślę, że wy jesteście głupi więc dla was jest to trudne, ale zobaczcie na mnie, hohoho, jaki jestem mądry, że dla mnie to jest taaaaaaakie prostaśne. Ja naprawdę bardzo długo nie rozumiałem, że ludzie nie komplikują sobie życia specjalnie tylko po prostu dla każdego jest ono innym wyzwaniem. Zależy mi na ludziach, więc długo starałem się w charakterystyczny dla mnie sposób udowadniać im, że wszystko z czym się zmagają jest w rzeczywistości proste. I wyszedłem na protekcjonalnego i wyegzaltowanego coacha z maerykańskimi chwytami marketingowymi. Co strasznie mnie w tej chwili bawi.

pewność siebie

Jak nas widzą, tak nas nie rozumieją

Ludzie często nazywają nasze cechy charakteru w negatywny sposób, określając je wadami, ponieważ mają ku temu swoje własne powody. Może to być usilna potrzeba rekompensacji własnego poczucia wartości, a mogą to być jakieś nieprzyjemne doświadczenia z podobnymi do nas ludźmi z przeszłości. Nie warto się w to zagłębiać (a przynajmniej nie w przypadku osób, które nie są dla nas naprawdę ważne – bo zasady zmieniają się wraz z bliskością człowieka, którego mają dotyczyć). Różnica pomiędzy tym, jak my widzimy siebie, a jak inni nas widzą jest nie do usunięcia. Ale nie stanowi też przeszkody. Różnimy się w piękny sposób, ale nie wszyscy dostrzegamy to piękno.

Nasza osobowość, czy ją znamy czy nie, jest tworem całkowicie neutralnym w swojej istocie. Każdą naszą cechę możemy wykorzystać w zły lub dobry sposób. Możemy wykorzystać nasz entuzjazm by działać, a możemy zamiast tego tylko gadać, robić innym nadzieję i rozczarowywać tym, że za naszą gadaniną nie idą żadne działania (niekoniecznie jest to przykład złego wykorzystania cechy, co raczej zmarnowania swojego potencjału).

Nasza wygodnicka, introwertyczna natura może być postrzegana jako nietowarzyskość, podejrzliwość i depresyjność albo wręcz jako lenistwo.

Dla odmiany ekstrawertyczne wygadanie, pewność siebie i towarzyskość może kojarzyć się z paplaniem bez sensu, wścibskością, egzaltacją i brakiem zdolności do nawiązywania głębokich relacji. Jednak czy to znaczy, że tylko jedna z tych stron medalu jest prawdziwym medalem, a druga jest sztucznym tworem przyklejonym do niego? Nie, to wciąż ten sam medal – a my powinniśmy wybrać stronę, którą lubimy, żeby jak najczęściej na nią patrzeć.

Każda cecha charakteru ma swoje plusy i minusy oraz może być postrzegana jako wada i zaleta. A to oznacza, że nie warto się martwić tym, że mamy jakiś konkretny charakter – trzeba go zaakceptować i wykorzystać wszystkie jego możliwości 🙂 I koniecznie rozwiać iluzje związane z tym, jak inni potrafią brzydko patrzeć na nasze fajne cechy osobowości.

pewność siebie

Panta rei – i wszystko się zmienia

Postrzeganie siebie samych może zmieniać się w czasie właśnie dlatego, że poznajemy swoją osobowość całe życie i zawsze coś może nas zaskoczyć. To, że nie wiesz z początku kim jesteś jest naturalne. Ja też nie wiedziałem i założę się, że wciąż mam o tym małe pojęcie, bo jestem ledwo dorosłym (mam 25 lat).

Każdy, choćby nie wiadomo jak pewny siebie, jest w tej samej sytuacji. I każdy radzi sobie z tym inaczej. Pomyłka to nie dowód na to, że zmyślasz czy nie masz racji cały czas. Całe życie będziesz się tego uczyć, że coś, co odkrywasz nie jest do końca tym, czym się wydaje na początku.

Czy to oznacza, że pewność siebie i stabilne poczucie wartości są niemożliwe do osiągnięcia, bo nie mają racji bytu w sytuacji, w której niczego nie można być pewnym? Nie. Spójrz na ludzi, którzy koszmarnie boją się własnego cienia i bestii, a i tak prezentują się pewnie – oczywiście to tylko gra pozorów, warto pamiętać. Spójrz na ludzi, którzy nie grzebią usilnie w swojej psychice, często uważając rozwój osobisty czy duchowy za głupotę, a są pewni siebie. I w końcu spójrz na ludzi, którzy w pełni akceptują to, że ich obecna wiedza jest słuszna tylko tu i teraz, a w przyszłości będzie trzeba ją korygować i będzie ona przeczyć poprzedniej ‘aktualizacji’.

Pewność siebie, wiara w siebie i stabilne poczucie wartości nie muszą mieć podpory z wiedzy. Do ich urzeczywistnienia potrzebna jest miłość do siebie (zdrowa dawka egoizmu dla równowagi z podobną dawką altruizmu) i zaufanie do chwili obecnej. Oznacza to, że nie będziemy karać się za błędy, nie będziemy piętnować usilnie naszych potknięć. Nie będziemy ufać, że przyszłość będzie taka sama jak teraźniejszość, ani że przeszłość będzie przyszłością – czyli nie założymy, że wiemy już wszystko i nic się nie zmieni, ani że wszystkie doświadczenia z przeszłości będą takie same w przyszłości. Założymy za ro błędność i skupimy się na tu i teraz, co pozwoli nam w pełni odczuwać to, kim jesteśmy w danej chwili oraz nie martwić się o to, kim byliśmy i kim będziemy.

Wszystko się zmienia. Każdy popełnia błędy – wynikają one z pierwszego twierdzenia oraz tego, że wciąż się uczymy całego świata na nowo, z każdą jego zmianą. Bez znaczenia na wielkość tego świata oraz jego zakres. Tak samo jak atom jest odbiciem kształtu galaktyki, a ona przypomina ludzkie oko, tak samo pewne małe części naszej osobowości naśladują wygląd naszego całego charakteru, a on koresponduje z pojedynczymi cechami. Wszystko się dopełnia w naturalny sposób – czy tego jesteśmy świadomi, czy nie. Dlatego, tak naprawdę, nie mamy się czym martwić 🙂


Możecie pisać na mój adres mailowy – listyczytelnikow@wujeklucyfer.pl

Możecie także wejść w moje social media:

Facebook | Instagram | Snapchat: @wujek.lucyfer | Szatany Internetu 2.0 

Lucy.fer

pewność siebie pewność siebie pewność siebie pewność siebie pewność siebie pewność siebie pewność siebie pewność siebie pewność siebie